Creative Career Path
COMMUNICATOR

Професій багато. Вони звучать знайомо, але не завжди зрозуміло.
Хто такий стратег? Як працює продюсер? За що відповідає режисер — і де проходить межа між ідеєю та її втіленням?

У цій серії інтерв’ю герої креативної індустрії розповідають про свою професію — без теорії, з реального досвіду.

Цього разу наша героїня — Анастасія Рудавка, керівниця департаменту комунікацій Suziria Group, ex-Head of Consumer Communications у BE – it Agency. Вона понад десять років працює у сфері запуску та розвитку брендів і добре знає, як формуються стійкі комунікації — не лише зовні, а й усередині компанії. 

Ми поговорили з Анастасією про те, ким сьогодні є комунікаційник, які навички стають вирішальними у професії та що важливо зрозуміти тим, хто планує рухатися в цьому напрямі.

  1. Чим займається комунікаційник/ця сьогодні?

Комунікаційник — людина, яка створює позитивний попит (!) на проєкт / продукт / людину / тему, з якою працює.

Переконана, що основний KPI у комунікаціях — не цифра з охопленням пресрелізу, а факт, що до тебе приходять, наприклад, за твоєю думкою. А отже, тобі довіряють, ти цікавий та, ймовірно, важливий для інших. Охоплення — шлях до цього, але кінцева мета — бути бажаним.

 

  1. З чого почався твій шлях у комунікаціях? 

Почалося з турбулентних дитячих років, коли стало зрозуміло, що люди довкола — шлях до більшого, а ти — навзаєм для них. Я завжди щиро любила людей, була екстравертною і легко могла подзвонити невідомій людині, щоб домовитися про щось — це дуже допомагає будувати комунікації, і все це привело мене в цю сферу. Вірю, що свої вибори варто робити відповідно до власного відчуття світу та взаємодії з ним, зокрема обираючи роботу.

А якщо практично, то раджу заходити в сферу через агентство — там формується найкращий і найшвидший досвід, навички та розуміння ринку.

 

  1. Де й як ти навчалася? 

Я закінчила кафедру нової та новітньої історії Київського національного університету імені Тараса Шевченка, хоча мені завжди подобалася архітектура. І я б зробила це ще раз, бо вміння знаходити, коли не знаєш; критично мислити та аналізувати інформацію; шукати причинно-наслідкові зв’язки — все звідти. Але найкраще — коло свідомих і розумних людей довкола, які спочатку задавали планку, а потім стали найкращими друзями.

Вже будучи в професії, я навчалася на pre-MBA від Європейської бізнес-асоціації — вчилася дивитися на бізнес ширше, ніж з позиції комунікаційниці, що мене завжди цікавило і, насправді, є дуже важливим.

Треба також віддати належне комунікаційному агентству, де я зростала понад 5 років — Be-it Agency, та його власниці — Наталі Попович. Там була дуже розвинена культура навчання з українськими та іноземними практиками.

Ну але, звісно, як людина дії, найкраще навчання я здобуваю у форматі learning by doing.

 

  1. Які знання чи навички виявилися критично важливими? А що довелося опановувати вже в роботі — з брифами, клієнтами?

Я б сказала, що важливим для зростання стали не знання та навички, які завжди можна доволі швидко опанувати, особливо з «правильними» людьми поруч, а хронічна curiosity до всього, що відбувається довкола, та міцний характер: де перше драйвить рухатися вперед, а друге — справлятися з проблемами і не зупинятися на шляху.

Для комунікаційної сфери ну дууже важливо бути активною частиною цього світу — досліджувати, зустрічати нових людей та пробувати нові хобі, вивчати контексти.

 

  1. Як виглядає твій робочий процес — від першого запиту до фінальної презентації або реалізації ідеї?

Відчуття потреби → ідея → закохатися та закохати в ідею, бо якщо ні, то навіщо це все → команда → труднощі реалізації → аналіз результатів

 

  1. Що для тебе найскладніше в роботі комунікаційника?

Найкраще та найскладніше — робота з людьми. Люблю і втомлююся)

 

  1. А що, навпаки, тримає в цій ролі? Що надихає і дає відчуття, що це — твоє?

Аналогічно попередньому — завжди і в першу чергу люди та середовище, яке вони формують. Коли мені вдається досягти свого основного KPI, про який говорила вище — створити попит на те, з чим працюю.

І окрема мотивація — бачити побудовану структуру там, де колись був хаос, бачити реалізацію колишньої ідеї в крутий проєкт, який створює позитивні зміни.

 

  1. Що б ти порадила тим, хто тільки починає цікавитися комунікаціями? 

Перше. Почати з себе — яка ти людина і що тобі подобається? Екстраверт/інтроверт. Любиш людей чи не дуже. Тобі комфортно в структурі чи в творчому хаосі. Ти проявляєшся у маленьких командах чи драйвишся масштабом. Тоді цікавий ритейл чи сервісний бізнес. Та навіть на кого ти підписаний в інстаграмі та чому? Тощо. Все це допоможе зрозуміти, в чому тобі органічно буде легше і приємніше, не витрачати зайвий час на «тести».

Друге. Обираючи першу роботу, у виборі віддавай пріоритет людям, а не імені компанії. Бо на цьому етапі ти все ще будеш вчитись. І дуже важливо, щоб поруч з тобою були люди, які готові будуть вчити, ділитись, підтримувати і розділяти свої здобутки з тобою. Тоді є шанс швидко зрости.

 

  1. Як розвиватися в комунікаціях сьогодні? 

Перше. Curiosity! Інтерес до себе, людей та світу дуже допомагає не стагнувати і навіть більше — створювати ідеї, які варті комунікаційного простору. Закликаю всіх «гуляти по ринку».

Друге. Завжди йдіть у суть — вивчайте мотивацію інших та полюбіть запитання «чому». Бо там, на глибині, є те, що дозволить вам робити вашу роботу якісно, а також уникнути нікому не потрібних дій/проєктів.